Edirne Haber – medya22.com

Edirne Mustafa Necati İlkokulundan “Fırçam Tomurcuk” Projesi

“Fırçam Tomurcuk projemiz ile amacımız öğrencilerimizde müzelerin de eğitim kurumu olduğu bilincini geliştirerek yaratıcı atölye deneyimini sağlamaktır.

Reklam
Edirne Mustafa Necati İlkokulundan “Fırçam Tomurcuk” Projesi

“Fırçam Tomurcuk projemiz ile amacımız öğrencilerimizde müzelerin de eğitim kurumu olduğu bilincini geliştirerek yaratıcı atölye deneyimini sağlamaktır.

Planlanan 8 haftalık atölyenin 6. Haftasında öğrenci ve velilerimizde müze kültürünü oluşturmanın ilk adımlarını attığımızı düşünmekteyim. Öğrencilerimiz okul dışı vakitlerini kültür ve sanat etkinlikleri ile değerlendirmeyi öğrendiler.

Bu yaratıcı atölye projemiz sayesinde müze, müze kültürü, yaratıcı düşünme, sanatsal yetenek kavramlarının içini yaparak yaşayarak, kendi deneyimleri ile doldurdular.

Artık öğrencilerimiz müzelere gittiği zaman kültüre meraklı bir bakış açısı ile gezip, resim denildiği zaman sanatsal kavramlarla kendi yaratıcılıklarını birleştirerek daha aktif olacaklarını düşünmekteyim.

15 Mart 2019- 03 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Osman İnci Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı, Çocuk Atölyeleri Derneği eğitmeni Sevda MUTLU ÖĞÜTÇÜ’nün okulumuz 2-A Sınıfı 17 öğrencisine sanatsal yeteneği geliştirebilmek amacıyla verdiği eğitim için okul müdürü olarak teşekkür etmek istiyorum.

Ayrıca Osman İnci Müzesi Müdürü Bilal SARIGÜL’e müzenin kapılarını açarak atölyelerini kullanmamıza olanak sağladığı için; Sınıf Öğretmenimiz Ahmet Zeynel ÇETİNOĞLU, İngilizce Öğretmenimiz İklim Zeynep KARA ve müdür yardımcım Fatma AKGÜL’ e Fırçam Tomurcuk projemizle ilgilendikleri için çok teşekkür ediyorum.”

Burçin ATEŞ

Mustafa Necati İlkokulu Müdürü

 

 “Fırçam Tomurcuk” projesi ile Müze-Okul etkileşimini artırarak çocuklarımızın sanatsal yeteneklerini ve yaratıcı düşünebilmesini geliştirmek,  kültürel mirası çocuklarımıza tanıtmak ve müze kültürünü amaçladık. Müze tanımına baktığımızda Kültür Bakanlığımız ve ICOM ‘ un tanımlarında Müzelerin (Devlet-Özel Müzeler) eğitim kurumları olduğunu görmekteyiz. Özellikle “eğitim programları aracılığıyla tarihi eserler konusunda halkı bilinçlendirerek toplumun kültür düzeyini yükseltmeyi amaçlayan eğitim, bilim ve sanat kurumlarıdır” cümlesiyle müzelerin eğitim misyonu da vurgulanmıştır.

Osman İnci Müzesi olarak müze eğitimleriyle çocukların okul dışı vakitlerinin bilim, kültür, sanat faaliyetlerinde bulunmasının önemini vurgulamak istiyoruz. Bu doğrultuda Mustafa Necati İlkokulu ve Çocuk Atölyeleri Derneği ile işbirliği yaparak “Fırçam Tomurcuk” projesini başlattık. Mustafa Necati İlkokulu 2-A sınıfında öğrenim gören 17 öğrenci ile atölye çalışmalarına devam ediyoruz. Şuan atölye çalışmalarının 6. haftasındayız ve ilk haftadan bu yana çocuklarımızdaki müze kültürü, sanatsal yetenek ve yaratıcı düşünebilme gelişimini izleyebilmek bizlere gerçekten büyük bir keyif veriyor. Osman İnci Müzesi olarak çocuklarımıza bu bilinci oluşturmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca proje sonunda çocuklarımızın yapmış olduğu resim çalışmalarını 3-5 Mayıs tarihlerinde Sanat Galerimizde sergileyeceğiz.

Sözlerimi bitirmeden önce bu proje için başta Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere, Mustafa Necati İlkokulu Müdiresi Burçin Ateş hocama, Çocuk Atölyeleri Derneği Başkanı ve eğitmenimiz Sevda Mutlu Öğütçü hocama bu anlamlı proje için verdikleri emeklerden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Bilal SARIGÜL

Osman İnci Müzesi Müdürü

 

Çocuk Atölyeleri Derneği olarak amacımız çocukların sanatsal yeteneklerini geliştirirken sanat ve kültür mirasımızı tanımalarına imkân ve destek sağlamaktır. Türkiye’de Çocuk atölyesi alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara belirli standartlar çerçevesinde hareket edebilmeleri için yol gösterici ve destekleyici olmaktır.

‘’Fırçam Tomurcuk’ Çocuk Atölyeleri Derneğimizin, Mustafa Necati İlköğretim Okulu ve Osman İnci Müzesiyle ortak yürüttüğü önemli bir kültür ve sanat projesidir. Çocuktan yola çıkarak doğan ‘tomurcuk’; yol gösterici usta-öğretmeniyle ‘’fırça’ Türk Geleneksel Tezyini Sanat Motiflerini yüreğine ekerek doğmuştur. Güzel Ülkemin baharı olan bu çocuklar, tuvallerdeki motifleri ilmik ilmik işlerken yüreklerine de sadece baharı değil yüzyıllar öncesinin ustalık eserlerini günümüze uyarlıyorlar.

Çocuk Atölyeleri kurucu başkanı ve sanat eğitmeni olarak inandığım en temel şey şudur ki, bir çocuk sanata ve bilime dokunduğunda, dünyayı döndürüyordur.

Emeği geçen tüm çocuklarımıza ve Proje ortağı Müze ve İlkokulumuza teşekkür ederim.

Sevda Mutlu Öğütçü

Çocuk Atölyeleri Derneği Kurucu Bşk.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ