Edirne Haber – medya22.com

Edirne Çevre Gönüllüleri 60 fidanı toprakla buluşturdu

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Eski TOKİ mevkiinde gönüllülerimiz ve mahalle sakinleriyle 60 adet fidanı toprak ile buluşturdu.

Reklam
Edirne Çevre Gönüllüleri 60 fidanı toprakla buluşturdu

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Eski TOKİ mevkiinde gönüllülerimiz ve mahalle sakinleriyle 60 adet fidanı toprak ile buluşturdu.

Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren etkinlik ile ilgili yaptığı açıklama da şunları kaydetti:

“Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak kentlerde ve köylerde insanların artık tükettikleri gıdaların üretiminden uzaklaşarak her şeyi hazır, paketlenmiş halde satın almalarının sağlığa, çevreye ve ekonomik olarak bütçeye verdiği zararları da göz önünde bulundurarak çözüm önerilerine odaklanmayı sürdürüyoruz. İnsanlarımızın doğadan, dolayısıyla tarımdan koptuğu günümüzde artık çocuklarımız meyve ve sebzeleri ancak market tezgâhlarında görebilmektedirler. Ayrıca ilaçlar, suni gübreler ve hibrit tohumlar kullanılması güvenli gıdaya ulaşımı neredeyse mümkün kılmadığı için dünyada yaklaşık 800 milyon kişi kent bahçeciliği yapıyor. Sebze ve meyve fiyatlarının gittikçe pahalılaşması sonucu da orta gelirin altındaki insanlar zorluklar yaşamaya başlamış bulunuyor.

Küresel ısınmanın getireceği kıtlık, susuzluk gibi olası sonuçlar nedeniyle kentlerimizin gelecekte, daha zor koşullara hazırlanması sorumluluğundan hareketle mahallelerde uygun yeşil alanlara meyve ağaçlarının dikilmesi hatta site ve apartman bahçelerine sebze ekimi faaliyetlerinin Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak hayata geçirilmesi için gönüllülerimizle birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Suni Gölet’te gönüllülerimizin ve mahallelinin desteği ile meyve fidanlığımızı oluşturduk. Bugün Eski TOKİ’de yaşayan halkın ve çocukların katılımıyla Belediyemizin araç ve ekip desteğiyle 60 vişne fidanının dikimini gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Etkinliğe katılarak can suyunu veren her çocuğun adını fidanlara yazarak onları koruma sorumluluğunu da vermiş olduk.

Eski TOKİ’de bu etkinliğin düzenlenmesine destek olan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Roman Gençleri Derneği’nden Selçuk ve Nilay Karadeniz, gönüllü çalışanı Hamdiye Çelik, TOKİ Emlak Yönetim Müdür Süreyya Ziraatçi ve 2.Etap Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Çelik ve meyve fidanı bağışıyla bize destek olan çevre dostu arkadaşımız Barbaros Vardar’a değerli katkılarından dolayı EÇGD adına teşekkür ediyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ