Edirne Haber – medya22.com

Dünya Glokom Haftası Nedeniyle Açıklama!

Uzunköprü Devlet Hastanesinde görevli Göz Hekimleri tarafından Dünya Glokom Haftası nedeniyle bir bilgi notu yayımlandı.

Reklam
Dünya Glokom Haftası Nedeniyle Açıklama!

Uzunköprü Devlet Hastanesinde görevli Göz Hekimleri tarafından Dünya Glokom Haftası nedeniyle bir bilgi notu yayımlandı.

Yapılan açıklama da şunlar kaydedildi:

“Halk arasında “göz tansiyonu” ya da “karasu hastalığı” olarak bilinen glokom dünyada körlüğün en sık ikinci sebebidir. Glokom, görme sinirine hasar vererek görme kaybına yol açan bir grup hastalığa verilen isimdir. Görme siniri üzerinde bulunan yaklaşık 1 milyon 200 bin sinir hücresi, göz içinde üretilen sıvıdaki basınç değişiklikleri sonucu dış katmandan iç katmana doğru hasara uğrayarak görme kaybı oluşur. Bu hasar sıklıkla göz içi sıvı basıncının yüksek oluşuna bağlı olmakla beraber bazen göz içi basıncı normal iken de glokom görülebilir.

Aile hikayesi ve 40 yaş üzerinde olmak glokom hastalığında görülen en sık risk faktörleri olmakla beraber bunların dışında ırk, yüksek miyopi, yüksek hipermetropi, ince kornea tabakası, uzun süreli steroid kullanımı, diyabet, hipertansiyon, migren, tiroid hastalığı, göz travması, üveit gibi bazı göz enfeksiyonları ve bazı göz cerrahileri diğer risk faktörleridir.

Glokom, sıklıkla belirti vermemekle beraber ağrısız ve yavaş seyrettiğinden erken farkına varılmaz. hasta görme azalması hissettiğinde genellikle ileri evreye geçilmiş olup tedaviye başlanmadığı takdirde görme alanı bir tünelden bakıyormuş gibi daralabilir. Bu safhada da tedaviye başlanmaz ise görme tamamen kaybolur. Glokomda ortaya çıkabilen belirtiler bulanık görme, ışıklar etrafında haleler görme, baş ağrısı, görme alanında oluşan kör noktalar, şeffaf bir doku olan korneanın bulanması, gözde ağrı ve kızarıklık, bulantı ve kusmadır.

Erken teşhisin görme kaybını önlemede önemli olduğundan dolayı hastalar her yıl göz kontrolüne girmelidir. Glokom, ayrıntılı göz muayenesiyle teşhis edilebilir. Tedavinin temel esası hastanın görmesini korumaktır. Ancak tedavi edilmeden önceki süreçte gerçekleşmiş görme kaybı, sinir hücrelerinin kendini yenileyebilme kapasitesi olmadığından geri dönüşü yoktur, mevcut görme düzeyi tedavi ile korunmaya çalışılır. Tedavi, göz içi basıncı düşürülerek görme sinirindeki hasarı önlemeye yöneliktir. Glokomun tipine göre tedavi şekli değişebilir.

Glokomda genellikle ilk tedavi yöntemi medikal göz damlaları olup medikal tedaviye cevap vermeyen hastalarda ya da bazı glokom tiplerinde lazer veya cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.”

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ